رشته حقوق

تجارت الکترونیکی، تجارت الکترونیک

‎SET[264] عبارت است از پروتکل معاملات الکترونیکی مطمئن که کنسرسیومی متشکل از ‎VISA، ‎Mastercard، ‎Microsoft و غیره آن را تأسیس و متکامل کرده‎اند. هدف آن برقراری ضابطه با استاندارد فنی واحد برای حمایت خرید کارت اعتباری است که از طریق اینترنت انجام می‎شود[265].
با به کارگیری امضای دیجیتال، پروتکل ‎SET، امکان احراز هویت مشتریان را برای تجار فراهم می‎‌کند.
چرخ خرید ‎Shopping Cart
قطعه‎ای از نرم‎افزار است که به عنوان کاتالوگ فروشگاه «آن لاین‌» و روند سفارش‎دهی عمل می‎کند. به طور نمونه، چرخ خرید، نقطه یا وسیله ارتباطی بین وب سایت شرکت و زیرساخت عمیق آن است و امکان گزینش کالا، تجدیدنظر در انتخاب، تغییر و اصلاح و خرید کالا را برای مصرف‎کننده فراهم می‎کند[266].
رمزنگاری مطمئن و چندمنظوره ‎S-Mime encryption[267]
استاندارد ایمنی در رایانامه (e-mial) اینترنت که به کمک رمزنگاری کلید عمومی[268] استفاده می‎شود. این استاندارد موجب می‎شود مردم پیام‎های پستی (الکترونیکی) مطمئن و ایمن به یکدیگر ارسال کنند.
رمزنگاری ‎(Secured Sockets Layer) SSL
استاندارد پیشنهادی ‎Netscape برای تأسیس کانال مخابراتی امنیتی و هدف آن ممانعت از تفسیر اطلاعات مهم مانند شماره کارت اعتباری است. و نیز هدف این استاندارد، قابلیت ایجاد امنیت معاملات مالی الکترونیکی در شبکه جهانی وب است.
این فنآوری از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می‎کند و آماده‎کننده سرویس‎های تجاری ‎Netscape است[269]. این پروتکل ارتباطات رمزی و تصدیق شده را در اینترنت، میسر می‎کند.
کارت هوشمند
1- در کامپیوتر و الکترونیک: برد مداری با منطق توکار یا میان‎افزار که به آن برد توانایی استقلال در تصمیم‎گیری را می‎دهد.
2- در بانکداری و امور مالی: کارتی است اعتباری که مداری یکپارچه و هوش و حافظه‎ای محدود دارد. در واقع وسیله الکترونیکی کوچکی است به اندازه کارت اعتباری که حافظه الکترونیکی دارد.
اینکارت برای مقاصد زیر نیز استفاده می‎شود:‌
-ضبط سوابق پزشکی بیمار؛
-حفظ و ذخیره‎سازی پول دیجیتال[270]
استاندارد هماهنگ‎کننده ‎(XAML) معاملات آن‎لاین[271]
ضابطه یا استانداردی است که چند شرکت از جمله آی‎بی‎ام ‎(IBM) و «اوراکل» ‎(Oracle) آن را متکامل کرده‎اند و برای هماهنگ و پردازش کردن معاملات «‌آن‎لاین» استفاده می‎شود. خرید پس از هماهنگی یک رشته خدمات و جلب رضایت مشتری صورت می‎گیرد. این استاندارد موجب می‎شود طرف‎های مختلف، معامله را روی وب انجام دهند[272].
چرخه تجارت الکترونیکی
بسیاری از واحدهای تجاری برآنند تا از اینترنت به عنوان کانال فروش استفاده کنند. اما آیا این فعالیت، مطمئن و ایمن است؟‌ در این راستا، مسایل مهمی اعم از حقوقی و فنی مطرحند و ما کوشش می‎کنیم نمایی از آن‎ها را عرضه کنیم.
طرح مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *