رشته حقوق

دین اسلام، قرآن مجید

(مولوی، ۱۳۸۸٫ ج۱: ۷۲۳)

ز خلق جمله گسستم که عشق دوست ببستم               چـو در فنــا بنشستم مــرا چه کار به زاری

(همان. ج۲: ۱۱۱۰)

۲ـ ۴ عشق و دین

عشق و محبّت از جمله مفاهیمی است که در دین و منابع دینی جایگاه ویژه­ای دارد؛ در اسلام این مقوله را می­توان در آیات و احادیث بررسی کرد.

۲-۴-۱ عشق از منظر آیات و روایات اسلامی
۲-۴-۱-۱ عشق در قرآن

در دین اسلام کهن­ترین منبع در باب عشق، قرآن مجید است. واژه­ی عشق در قرآن مستقیماً به کار نرفته است و به جای آن از واژه­های مترادفی چون «حُب»، «مودّت»، «شغف»، «اُنس» و … استفاده شده است. استاد مطهّری بر این عقیده است که «این عشق است که در آیات بسیاری از قرآن با واژه­ی «محبّت» و احیاناً با واژه­ی «ودّ» یا «مودّت» از آن یاد شده است» (مطهّری، ۱۳۷۶: ۵۶).

در دایرۃ المعارف «تشیّع» آمده است: «سه آیه در قرآن هست که همه­­ی عارفان در اظهار و اثبات حُب الهی به آنها اشاره کرده­اند:

«یا اَیُّهَا الذَینَ امَنُوا مَن یَرْتَّدَ مِنْکُمْ عَنْ دِینِهِ فَسَوف یَأتِی اللهُ بِقَومٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبّونَهُ …» (مائده: ۵۴).

ای کسانی که ایمان آورده­اید، هر که از شما از دین خود مرتد شود، به زودی خدا برمی­انگیزد، قومی را که دوست دارد آنها را و آنها نیز خداوند را دوست دارند …

«وَ مِنَ النَاس مَنْ یَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللهِ اَنْدَادَاً یُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللهِ وَ الَّذِینَ آمَنُوا اَشَدُّ حُبّاً لِلَّهِ» (بقره: ۱۶۵).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *